Opel Astra sedan byla představena na istanbulském autosalonu asi před měsícem [celá zpráva]. Právě Turecko bude totiž asi nejsilnějším odbytištěm vozu, protože je zde největší hlad po klasických tříprostorových sedanech.

Jenže při oficiální premiéře jsme ještě nevěděli, jak to s vozem bude u nás. Nyní vám můžeme říct - ano - Česká republika jej dostane také a první kusy budou k zakoupení na podzim roku 2007.

Vůz sedí na podvozku převzatém z kombíku, takže s rozvorem 2703 mm poskytuje opravdu hodně prostoru. Jeden vůz se v úterý jen tak mihnul Českou republikou a my jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži, pro kolena bude místa opravdu hodně. S postavou 188 cm vysokou jsme se na zadních sedadlech dotýkali stropu, takže možná by to chtělo přidat ještě nějaký ten centimetr. Ale to už by nebyla karoserie tak pěná. A to opravdu je. Vůz má záď opravdu povedenou a je třeba říct že patří k nejpovedenějším. Navíc pod zadním víkem skrývá zavazadelník o objemu 500 l, což je velmi slušná hodnota.

Na všech trzích bude automobil nabízen se čtveřicí motorů: zážehové o objemech 1,6 a 1,8 l a vznětové 1,3 a 1,7 l. V nabídce budou pěti- a šestistupňpové manuální převodovky, čtyřstupňový automat i robotizovaný převodovku Easytronic.

Vzhledem k tomu, že uvedení na český trh je až na podzim, zastoupení ještě neurčilo ceny.