Hlavní obsah

Europoslanci odmítli odpustky za migranty

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brusel

Evropský azylový systém je třeba reformovat, nový návrh Evropské komise je ale nedostatečný. A nápad, že země se budou moci z přijetí uprchlíků vykoupit, je nepřijatelný. Ve středu se na tom shodla většina europoslanců, kteří ve Štrasburku debatovali o změnách takzvaného dublinského systému.

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Zasedání Evropského parlamentu. Ilustrační foto

Článek

"Musíme zajistit, aby lidé, kteří potřebují ochranu, ji dostali. To je naše morální povinnost i právní odpovědnost. Najít způsob, jak pomoci lidem, aby nemuseli riskovat své životy při nebezpečných cestách a nedostali se do rukou pašeráků," uvedl na úvod místopředseda Evropské komise Frans Timmermans s tím, že stávající azylový systém nestačí, protože má slabiny.

Podle stávajících pravidel žádost o azyl řeší stát, kde se uprchlík poprvé dostane na území Evropské unie.

Evropská komise minulý týden představila návrh, ve kterém chce dublinská pravidla zachovat. Doplnit by je nicméně měl krizový mechanismus rozdělení žadatelů o azyl na základě kvót v případě přetížení jedné ze zemí osmadvacítky. Mechanismus by byl spuštěn automaticky v krizové situaci, bylo by ale možné se z něj dočasně vyplatit, a to částkou 250 tisíc eur (6,75 miliónu korun) za jednoho odmítnutého žadatele. [celá zpráva]

Přispět budou muset všichni

"Navrhujeme korektivní mechanismus dublinského systému. Ten by se spouštěl automaticky, kdykoli by byl členský stát zaplaven migranty; uprchlíci budou přesunuti do jiných členských států," dodal. Všechny členské státy budou podle něj muset do tohoto systému přispět a prokázat solidaritu, nebo finančně podpořit ty státy, které se uprchlíků ujmou.

Podle maltské lidovecké europoslankyně Roberty Metsolaové má návrh EK určité dobré prvky a vykazuje pokrok při řešení problému, například pokud jde o posílení Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO).

"Myslím ale, že myšlenka Evropské komise, že by se mohly členské státy z tohoto mechanismu vyplatit, je provokativní. To, že se některé země mohou vzdát odpovědnosti za peníze, není podle mě nejlepší způsob, jak dosáhnout sdílené solidarity," uvedla Metsolaová.

Italská europoslankyně Elly Schleinová z frakce socialistů uvedla, že je potřeba reforma současného systému, návrh komise je ale nevyhovující.

Migranti nejsou pingpongové míčky

"Není možné, aby pouze několik zemí řešilo 80 procent žádostí o azyl. A rovněž není možné takto rozprodávat solidaritu a práva," řekla s tím, že by bylo potřeba některým zemím připomenout, že solidaritu státům ukládají články základních unijních smluv. Podle švédské europoslankyně Cecilie Wikströmové z frakce evropských liberálů rovněž nelze, aby byly mezi státy jako "pingpongové míčky" přesouvány zejména nikým nedoprovázené děti, které se dostanou do Evropy.

"Dublin zemřel a nemá smysl ho oživovat. Navrhovaná korektura pro případ výjimečných migračních tlaků nic neřeší a je naivní," uvedla německá europoslankyně Cornelia Ernstová z frakce Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL). Uprchlíci podle ní nejsou předměty, které lze někam přesunout. Jejich utrpení nový systém nijak neukončí.

"Automatické přemístění se bude jen těžko realizovat. Země raději zaplatí a umyjí si ruce," řekla k novému návrhu italská europoslankyně Laura Ferraraová z pravicové euroskeptické frakce EFDD. "Je třeba si uvědomit, jak bude fungovat taková pokuta - zaplatí to daňový poplatník. My chceme něco odstrašujícího, například zastavit zemi hlasovací právo," dodala.

Související témata:

Foto: Profimedia.cz

Překladatelé Komise organizují soutěž Juvenes Translatores od roku 2007.

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Poslanci v Evropském parlamentu ve Štrasburku

Britský europoslanec Timothy Kirkhope z frakce konzervativců a reformistů připomněl, že systém přemísťování nebyl úspěšný ani v minulosti. "Systém plateb rovněž není dobrou alternativou. Tyto návrhy budou fungovat pouze v případě, když budeme všichni dodržovat určitá pravidla. Většina členských států si, jak se zdá, myslí, že jsou nad právem," uvedl.

Reklama

Výběr článků

Načítám