Hlavní obsah

Spisovatelku Ulickou v Moskvě napadli a polili barvou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Jedna z nejznámějších současných ruských spisovatelek Ljudmila Ulická se ve čtvrtek v Moskvě stala terčem útoku „vlastenecky naladěných” výtržníků, kteří ji polili barvou. Jednoho z útočníků moskevská policie zadržela.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Knihy Ljudmily Ulické vycházejí ve třiceti jazycích světa.

Článek

„U Domu filmu byl dnes zadržen občan, který se pokoušel polít barvou skupinu občanů. Občan byl předveden na strážnici,” sdělila novinářům moskevská policie. Výtržníkovi v případě odsouzení hrozí pokuta ve výši až 1000 rublů (asi 370 Kč), anebo maximálně 15 dní za mřížemi.

Terčem útoku byli účastníci vyhlášení výsledku školní soutěže o ruských dějinách, kterou pořádala nevládní organizace Memorial, známá odhalováním zločinů komunismu i bojem za lidská práva, kterou však ruské úřady kvůli příspěvkům z ciziny zařadily na seznam „zahraničních agentů”. Ulická byla v porotě soutěže, zařazené do sítě obdobných evropských soutěží Eustory.

Ljudmilu Ulickou polili zelenou. Už je umytá, ale (vlasy na skráních) zůstaly.

Podle očitých svědků, ředitelky Memorialu Jeleny Žemkovové a aktivistky Iriny Jasinovové, se na útoku podílelo okolo 25 výtržníků v pseudovojenských uniformách se svatojiřskými stužkami, považovanými za známku ruského vlastenectví. Kromě Ulické polili barvou několik lidí, včetně návštěvnice z Norska, které zničili kostým a poranili oko, novináře z Dánska a několika chlapců ze skupiny 50 žáků, kteří přijeli na soutěž. Na návštěvníky soutěže létala i vejce.

Mezi útočníky byli podle očitých svědků aktivisté Národně osvobozeneckého hnutí, které si klade za cíl potírat „pátou kolonu” uvnitř Ruska, sama organizace se však od výtržnosti distancovala.

Mimo zájem ruských televizí

„Ruské televize zbožňují ukazovat scény, kdy na různé zahraniční – zpravidla ukrajinské – politiky útočí nespokojenci barvou, vajíčky a dalšími rekvizitami pouličních demonstrantů. To, že se podobné výtržnosti odehrávají i v Moskvě, zůstává mimo pozornost státních médií. Navíc v cizině bývají terčem útoků hodnostáři, zatímco v Rusku chuligáni napadají učitele, ochránce lidských práv a i děti,” napsal list Gazeta.ru.

Podle literárních kritiků je Ulická jednou z nejvýznamnějších ruských spisovatelek posledních let, její knihy sbírají prestižní ocenění a prodávají se úspěšně i v zahraničí. Ulická napsala dvanáct próz, tři knihy pro děti a šest divadelních her. Spolu s několika dalšími umělci byla označena za zrádkyni, když vystoupila proti ruské účasti v konfliktu na Ukrajině.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám