Odhady: První kolo prezidentských voleb v Polsku vyhrál překvapivě Duda

Právo, Pavol Minárik

Varšava
Aktualizováno

Podle prvních odhadů výsledků nedělních prezidentských voleb v Polsku je vítězem prvního kola europoslanec z opozičního národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Andrzej Duda (42). Dostal 34,8 procenta hlasů.

Andrzej Duda

Současná hlava státu Bronislaw Komorowski byl celou dobu favoritem voleb, v první kolem získal 32,2 procenta. Krátce po zavření více než 27 000 volebních místností to oznámila televize TVP. Oficiální výsledky budou zveřejněny v úterý.

Mezi oběma se rozhodne ve druhém kole, které proběhne 24. května.

Bronislaw Komorowski zdraví své příznivce

Podle odhadů skončil třetí nezávislý kandidát, raper Pawel Kukiz (51), s 20,3 procenta hlasů. Podpora zbývajících osmi kandidátů se pohybuje mezi 0,3 a 4,3 procenta.

Volební účast byla 49,4 procenta, což je nejméně od roku 1990.

V předcházejících volbách v roce 2010 dostal Komorowski v prvním kole 41,4 procenta hlasů a jeho protivník Jaroslaw Kaczynski 36,4. Druhé kolo potom současný prezident vyhrál se ziskem 53,1 procenta hlasů.