Hlavní obsah

Evropský soud rozhodl, že v italských školách nemají viset kříže

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Řím

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes rozhodl, že vyvěšování křížů v italských státních školách je porušením svobody náboženského vyznání a vzdělávání. Tento verdikt, který by mohl vést k revizi používání náboženských symbolů ve státních školách v celé Evropě, vyvolal důrazně odmítavou reakci katolické církve a italské vlády, která proti němu ihned podala odvolání.

Článek

Soud podle agentury AP rozhodl, že evropské státní školy musejí dodržovat náboženskou neutralitu. Poukázal na to, že krucifix omezuje práva rodičů vést  děti k jinému než křesťanskému vyznání nebo k ateismu. Zamítl tím argumenty italské vlády, že kříž je nejen náboženským symbolem, ale také národním znakem kultury, historie, identity a tolerance.

Někteří členové italské vlády označili rozhodnutí soudu různými přívlastky, mezi kterými dominovala slova "absurdní", "urážlivé", "ostudné" a "nepřijatelné".

Matka vysoudila odškodné

Lautsiová a její manžel Massimo Albertin uvedli, že jsou s dnešním verdiktem spokojeni. "Věříme, že tento soudní výrok bude pozitivním signálem pro Itálii. Krucifix podle našeho názoru vytváří diskriminaci," řekla Lautsiová.

Zákon zavedli ještě fašisté

Zákon vyžadující umístění křížů v italských státních školách byl přijat za vlády fašistického režimu. Podle konkordátu podepsaného v roce 1984 však katolická víra již není italským státním náboženstvím.

Zákon vyžadující umístění křížů v italských státních školách byl přijat za vlády fašistického režimu. Podle konkordátu podepsaného v roce 1984 však katolická víra již není italským státním náboženstvím. Letos v srpnu prosazoval odstranění tradičních křížů z chorvatských státních škol a veřejných institucí chorvatský prezident Stjepan Mesič, vysloužil si za to ostrou kritiku církve.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku byl zřízen v roce 1959 k projednávání porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (1950). Podle stávajících předpisů se na něj mohou lidé obrátit poté, co vyčerpali všechny možnosti dovolat se práva ve svém státě. Výroky tohoto soudu jsou pro členské státy závazné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám