Hlavní obsah

Chemické zbraně byly v Sýrii použity čtyřikrát, uvedla komise OSN

Ženeva
Aktualizováno

Vyšetřovatelé OSN v úterý uvedli, že existují opodstatněné důvody věřit, že při čtyřech útocích v Sýrii byly užity chemické zbraně. Nejsou ale schopni stanovit, která strana je nasadila, i když podle BBC to byly spíše vládní síly. Zmínili se i o nasazení dětských vojáků.

Foto: Thair Al-Khalidieh, Reuters

Boji zničená Al-Chalidija

Článek

"Máme pádné důvody věřit, že bylo použito omezené množství jedovatých chemikálií. Na základě dostupných důkazů ale nebylo možné stanovit, jaké chemické látky přesně byly užity, jakým způsobem byly dodány, ani viníka," řekl předseda vyšetřovací komise OSN Paulo Sérgio Pinheiro.

Podle nejnovější zprávy o porušování lidských práv v Sýrii byly chemické zbraně použity 19. března v Chán al-Asalu v severosyrské provincii Halab, 19. března v Utajbí nedaleko Damašku, 13. dubna ve čtvrti šajcha Maksúda v Halabu a 29. dubna ve městě Sarákib. Vyšetřovány jsou i další podezřelé incidenty.

Vyšetřovací komise OSN zdůraznila, že k přesnějším závěrům o chemických zbraních by potřebovala odebrat vzorky přímo od obětí nebo na místě údajných útoků. Vyzvala proto Damašek, aby do země vpustil mezinárodní tým expertů.

Válečné zločiny na denním pořádku

Zpráva také uvádí, že konflikt „dosáhl nových úrovní brutality,“ kdy se obě strany dopouštějí zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. "Velmi mne překvapuje krutost zločinů, především případy mučení. Dále mne znepokojuje nasazování dětských vojáků v bojích," řekla členka nezávislé vyšetřovací komise OSN Carla Del Ponteová. V bojích v Sýrii bylo podle agentury AFP zatím zabito 86 dětských vojáků, z toho polovina padla od letošního ledna.

Zpráva poprvé zmiňuje nejen použití chemických zbraní, ale také obléhání a násilné vystěhovávání.

Tým více než 20 vyšetřovatelů OSN mezi 15. lednem a 15. květnem uskutečnil 430 rozhovorů se syrskými běženci v sousedních zemích a prostřednictvím Skype s lidmi žijícími stále v Sýrii. Podařilo se jim zdokumentovat sedmnáct masakrů. "Mezi svědky, které jsme vyslechli, jsou oběti útoků, uprchlíci, kteří utekli z postižených oblastí, a zdravotníci," konstatoval Pinheiro.

Vyšetřovatelé ve své zprávě, kterou předložili Radě OSN pro lidská práva, obviňují syrskou armádu podporovanou milicemi z mučení, znásilňování, nuceného vystěhovávání a mizení lidí. Ozbrojené opoziční skupiny se podle OSN zase dopouštějí poprav bez obvinění, mučení, únosů osob a rabování. Násilnosti páchané rebely nicméně podle komise "nedosahují intenzity a rozsahu těch páchaných vládními silami a milicemi".

Vyšetřovatelé ve zprávě také nepřímo kritizovali ukončení embarga na dodávky zbraní. Varovali, že další zbraně v Sýrii jen povedou k novým úmrtím a zraněním civilistů. "Větší dostupnost zbraní stojí lidské životy," uvádí se v dokumentu, který podle agentury AP tímto zřetelně varuje evropské země zvažující vyzbrojení syrských rebelů.

Reklama

Výběr článků

Načítám