Hlavní obsah

Přepište historii. Raketa Falcon 9 vynesla 11 satelitů a její první stupeň se vrátil na Zemi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Mys Canaveral
Aktualizováno

Z Mysu Canaveral v úterý úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého startu a v řídícím středisku vypukl neutichající jásot.

Foto: Joe Skipper, Reuters

Start rakety SpaceX Falcon 9

Článek

"Dnes tvoříme dějiny," komentoval start i návrat části nosné rakety komentátor společnosti SpaceX. Díky opakovanému použití nosných raket se do budoucna mohou snížit náklady na lety do vesmíru.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Společnost SpaceX přistupovala ke startu rakety s mimořádnou obezřetností, a to kvůli červnové havárii. Tehdy raketa Falcon, která měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), explodovala. Příčinou byl patrně únik hélia. Experti následně strávili opravou problémů několik měsíců a snažili se raketu vylepšit.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Raketa SpaceX při startu explodovalaVideo: Reuters

Raketa Falcon do kosmu vynesla 11 malých komunikačních satelitů pro společnost OrbComm. Již předem se očekávalo, že pokud bude let bez problémů, chystá se spolupráci se společností SpaceX obnovit i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Firma SpaceX doufá, že by se další pokus o vynesení vesmírné nákladní lodi se zásobami mohl uskutečnit již příští rok v únoru, uvedla agentura AP.

Zdárný návrat prvního stupně Falconu 9 je pro společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) velkou vzpruhou. Firma už delší dobu usiluje o možnost opakovaného použití nosných raket. Předchozí pokusy přistát na plošinách v moři byly neúspěšné, tentokrát se první stupeň úspěšně vrátil na pevnou zem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám