Hlavní obsah

Hladina moří se zvyšuje rychleji, než vědci předpovídali

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Paříž

Hladina moří se zvyšuje v důsledku oteplování planety o 60 procent rychleji, než to předpověděla skupina expertů OSN v roce 2007. Ročně se zvedne v průměru o 3,2 milimetru, uvádí se ve studii tří odborníků na klima, která byla uveřejněna v britském časopise Environmental Research Letters.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Předpověď Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu (GIEC) OSN z roku 2007 založená na údajích z roku 2003 uváděla, že se hladina moří bude zvedat do roku 2010 průměrně o dva milimetry ročně. Zvýšení do konce století mělo podle jejího předpokladu dosáhnout 18 až 59 centimetrů, a to hlavně v souvislosti s oteplováním.

Podle několika nových vědeckých studií by ale zvýšení hladiny moří mohlo dosáhnout jednoho metru nebo ho dokonce překročit.

"Znamená to, že oblasti ležící přinejmenším metr pod hladinou moře s velkou koncentrací lidí, jako je Bangladéš, zmizí," řekl jeden z autorů nové studie Grant Foster z americké společnosti Tempo Analytics. "Bude to znamenat stamilióny klimatických uprchlíků, ale také možné války a všechny druhy konfliktů souvisejících s přístupem ke zdrojům," dodal.

Scénáře podle Sandy

Pro velká pobřežní města jako New York budou podle něho očekávané dopady zřejmě takové, jako jsme viděli při uragánu Sandy. [celá zpráva]

Příliš nízké odhady skupiny GIEC o zvýšení hladiny moří lze vysvětlit tím, že v té době nebyla známa šíře jevu zvaného tání ledovců.

Poslední zprávy GIEC se zakládají na informacích z let 1993 a 2003. V té době byla měření prostřednictvím satelitů ještě relativně nová a vědci neměli patřičný odstup, aby mohli dospět ke spolehlivému závěru.

Reklama

Výběr článků

Načítám