Hlavní obsah

Slovensko směřuje k předčasným volbám

Právo, Ivan Vilček
Bratislava

Zdá se, že po včerejším rozhodnutí nejmenší vládní strany Most-Híd je Slovensko jen krůček od předčasných parlamentních voleb. Most-Híd chce totiž dohodu v rámci vládní koalice, aby byly vyhlášeny předčasné volby co nejdříve. Ale nemusí to být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Slovenský premiér Robert Fico

Článek

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico totiž dohodu o předčasných volbách okamžitě odmítl.

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár varoval, že v takovém případě jeho strana vládní koalici opustí. Bugár však ještě avizoval jednání s další vládní stranou, Slovenskou národní stranou (SNS), se kterou by se na předčasných volbách mohl dohodnout.

Předseda SNS Andrej Danko už v pondělí odpoledne připustil debaty o předčasných volbách. Jenže k dohodě celé koalice bude stále chybět Ficův Směr. A to může být rozhodující.

Rozdávání karet

Úterní zasedání slovenského parlamentu ukáže, jak jsou vlastně karty rozdané. Ve 150členném parlamentu má Směr 49 poslanců, SNS 15 a Most-Híd 14 poslanců. Bez strany Most-Híd má tedy vládní koalice 64 poslanců, plus čtyři nezávislé poslance, kteří vládu pravidelně podporují, ale na většinu to nestačí.

Pokud se však vládní koalice na předčasných volbách nedohodne, opozice ani s poslanci strany Most-Híd nemá dostatek hlasů pro schválení ústavního zákona o zkrácení volebního období. K tomu je totiž potřebných 90 hlasů poslanců. Parlament by se tak mohl dostat do patové situace.

Pak může přijít na řadu prezident Andrej Kiska. Pokud by byl parlament tři měsíce neusnášeníschopný, hlava státu by mohla parlament rozpustit, což by znamenalo automaticky předčasné volby.

Politická krize na Slovensku propukla po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Vyšetření dvojnásobné vraždy a změny ve vládě požadovaly v pátek desetitisíce lidí v ulicích slovenských měst. V pondělí odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák a ještě dříve ministr kultury Marek Maďarič (oba Směr).

BEZ KOMENTÁŘE: V Bratislavě demonstrovalo 30 tisíc lidíVideo: TV JOJ

Ján Kuciak

  • Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
  • Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
  • Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018. 
  • Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám