Hlavní obsah

Francie uložila domácí vězení 312 lidem, s teroristy ale nemají nic společného

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Od dočasného obnovení kontrol osob na hranicích Francie v polovině měsíce byl zakázán vstup do země téměř tisícovce lidí. Domácí vězení pak francouzské úřady nařídily 312 lidem, včetně 24 zelených aktivistů. Oznámil to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Hraniční kontroly a domácí vězení Paříž zavedla v rámci posílení bezpečnosti připravované klimatické konference a s cílem minimalizovat riziko terorismu. Osoby, kterým nebyl umožněn vstup do Francie, mohly představovat hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost v zemi, vysvětlil ministr novinářům při návštěvě jednoho přechodu na hranici s Německem. Dodal, že pro hraniční kontroly úřady mobilizovaly na 15 000 policistů, četníků a celníků, hlavně na severní hranici.

Proti dvěma tuctům zelených aktivistů úřady zasáhly proto, že jsou důvodně podezřelí z plánování násilných protestů, řekl Cazeneuve. „Těmto 24 lidem bylo nařízeno domácí vězení, protože při minulých demonstracích se chovali násilně a protože dali najevo, že nebudou respektovat výjimečný stav,” uvedl ministr podle agentury Reuters. Dodal, že tito lidé sice nemají spojitost s terorismem, jakékoli veřejné nepokoje by ale vázaly policejní síly potřebné pro boj s terorismem.

Greenpeace protestuje

Ředitel francouzské pobočky nadnárodní organizace Greenpeace Jean-François Julliard uvedl, že aktivisté, jimž bylo nařízeno domácí vězení, jsou pacifisté a nebyli nikdy obviněni z násilí. Krok vlády označil za „represi” a snahu potlačit kritiku.

Francie obnovila dočasně hraniční kontroly 13. listopadu kvůli zajištění bezpečnosti konference, jak to Paříži umožňuje v takových mimořádných případech schengenská dohoda o volném pohybu osob v EU. Několik hodin poté islamisté provedli v Paříži nejhorší atentáty v dějinách země a vláda vyhlásila v zemi výjimečný stav. Rozhodla také, že hraniční kontroly potrvají, dokud bude platit teroristická hrozba.

V Paříži bude v pondělí za přítomnosti nejvyšších představitelů téměř všech zemí planety zahájen klimatický summit, z něhož by měla vzejít dohoda o omezení emisí skleníkových plynů na několik příštích desetiletí. Konference potrvá do 11. prosince a konat se bude za mimořádných bezpečnostních opatření.

Reklama

Výběr článků

Načítám