Velké dopingové aféry se v atletice objevují už odnepaměti. V minulém století se otazníky podezření často vznášely především nad sportovci ze socialistických zemí, kde byl doping dokonce řízený státem. Následující přehled dopingových skandálů od roku 1988 ukazuje, že se prohřešků několikrát dopustili i velké hvězdy.

Přehled nejznámějších dopingových případů v atletice:

• 1988

Září

Kanaďan Ben Johnson byl po olympijském finále běhu na 100 metrů v Soulu diskvalifikován kvůli stanozololu. Musel vrátit zlatou olympijskou medaili a jeho dva světové rekordy byly vymazány.

• 1990

Srpen

Americký světový rekordman v běhu na 400 m Butch Reynolds měl na mítinku v Monaku ve svém vzorku nandrolon a dostal dvouletý zákaz startu.

• 1993

Březen

Dopingová komise IAAF oznámila, že lednový vzorek kanadského sprintera Bena Johnsona vykazoval zvýšenou hladinu testosteronu a podle pravidel o opakovaném dopingu byla Johnsonovi doživotně zastavena činnost.

Září

Olympijský vítěz, americký koulař Mike Stulce, byl doživotně diskvalifikován za užívání anabolik při MS ve Stuttgartu. Stulce byl při dopingu poprvé chycen již v roce 1990.

• 1998

Červenec

Americký koulař Randy Barnes, olympijský vítěz a světový rekordman, užíval androstendiol. Bylo to již jeho druhé provinění, a tak byl potrestán doživotním zákazem startu.

• 1999

Únor

Olympijský vítěz a evropský rekordman v běhu na 100 metrů Brit Linford Christie byl usvědčen z užití dopingu, za což byl potrestán dvouletým zákazem.

Březen

Mistryně Evropy ve vrhu koulí Vita Pavlyšová z Ukrajiny, která na halovém MS v japonském Maebaši vybojovala zlatou medaili, byla usvědčena z užití stanozololu.

Listopad

Doživotně potrestaný, dále však trénující Ben Johnson potřetí v životě neprošel antidopingovou zkouškou. Ve vzorku měl diuretikum, prostředek používaný k maskování dopingu.

• 2000

Únor

Za třetí pozitivní test v kariéře dostal ukrajinský koulař Alexander Bagač doživotní zákaz činnosti.

Září

Americký koulař a mistr světa C. J. Hunter měl po červencovém mítinku Zlaté ligy v Oslu pozitivní test na nandrolon. V březnu 2001 obdržel dvouletý trest, poté ukončil kariéru.

• 2001

Srpen

Olympijskému medailistovi Alžířanovi Alimu Saidimu-Siefovi byla na MS v Edmontonu odebrána stříbrná medaile v závodě na 5000 m kvůli pozitivnímu testu na nandrolon.

• 2003

Srpen

Americká sprinterka Kelli Whiteová měla pozitivní test na modafinil a musela odevzdat dvě zlaté medaile z MS. Později přiznala, že užívala dopingové preparáty z laboratoře Balco.

Říjen

Propukl velký skandál s dosud nezjistitelným anabolickým steroidem tetrahydrogestrinonem (THG), který údajně vyvinula kalifornská laboratoř Balco. Jejími zákazníky měl být také sprinterský pár Marion Jonesová a Tim Montgomery.

• 2004

Únor

Mistr Evropy v běhu na 100 metrů Dwain Chambers byl potrestán dvouletým zákazem startů za pozitivní dopingový test na nový steroid THG.

Srpen

Maďarská atletická federace potrestala kladiváře Adriana Annuse a diskaře Roberta Fazekase dvouletým zákazem startu. Oba původní vítězové z Atén byli z olympijských her diskvalifikováni kvůli manipulaci se vzorky při dopingové kontrole.

Zlatou olympijskou medaili musela vrátit také ruská koulařka Irina Koržaněnková, neboť měla pozitivní test na anabolické steroidy.