Hlavní obsah

Většina kolektivních smluv ve stavebnictví zmrazuje pro letošek mzdy

Ze 147 podnikových kolektivních smluv dosud uzavřených v tuzemském stavebnictví jich 90 procent pro letošní rok počítá se zmrazením mezd. Řekl to dnes předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Se stagnací mezd stavařů výměnou za udržení zaměstnanosti kmenových pracovníků počítá také již dříve uzavřená kolektivní smlouva pro celé odvětví.

Článek

Mzdy zůstanou na loňské úrovni například v tuzemské stavební jedničce Skansce. Firma už ale nepočítá ani s další výraznou změnou počtu pracujících. "V letošním roce nepočítáme s výraznými změnami v celkovém počtu zaměstnanců," řekla mluvčí Skansky Lucie Nováková. Skanska snížila počet zaměstnanců už loni. V březnu ve firmě pracovalo 5578 lidí, což je meziročně o 16,4 procenta méně.

Přibližně o devět procent na současných 3100 pracovníků pracovníků snížil řady zaměstnanců i Metrostav. Také v této firmě ponechává uzavřená kolektivní smlouva pro letošní rok mzdy beze změn. Podobně je na tom i Hochtief CZ, který přibližně ještě před rokem uváděl, že zaměstnává kolem 1600 lidí, zatímco letos v prvním čtvrtletí to bylo 1380 pracovníků.

Strabag chce mzdy zvyšovat

Mzdové tarify se letos nezmění ani ve společnosti Eurovia CS. "Zásadně" se nezměnily ani ve firmě Subterra, uvedl její mluvčí Vladislav Beneš. Růst mezd naopak letos čeká zaměstnance tuzemské společnosti Strabag. "Mzdy byly paušálně navýšeny o 1,5 procenta," uvedla její mluvčí Jaroslava Trlicová. Pokud však bude vývoj stavebnictví nepříznivý stejně jako Eurovia CS nevylučuje propouštění.

Cihláři jsou nejvíc biti

Podle šéfa stavebních odborů jsou na tom nejhůř firmy z oblasti výroby stavebních hmot, které jsou napojené na výstavbu budov. Týká se to prý například cihlářů. V oboru kromě propouštění zažívají zaměstnanci v mnoha případech také omezování výroby v podobě kratšího pracovního týdne. O konkrétních firmách nebo číslech takto zasažených lidí ale předseda odborů mluvit nechtěl. "Pozitivní ale je, že se alespoň neruší benefity," poznamenal Antoniv z Odborového svazu Stavba.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v únoru podle posledních čísel Českého statistického úřadu meziročně snížil o 7,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda pracovníků v oboru meziročně vzrostla o čtyři procenta na 23 843 korun.

"Podle informací Svazu podnikatelů ve stavebnictví se hlavní propad zaměstnanosti projevil u agenturních pracovníků, zejména zahraničních dělníků, kteří nejsou ve stavech zaměstnanců zahrnuti," řekl obchodně technický ředitel svazu Bohuslav Štancl.

Reklama

Výběr článků

Načítám