Hlavní obsah

Jediný červ změnil počítačový svět. První virus infikoval 6000 počítačů

Americký profesor a podnikatel v informačních technologiích Robert Morris, který se narodil před 50 lety, 8. listopadu 1965, bývá označován za autora prvního počítačového viru. Ještě jako student Cornellovy univerzity vypustil v roce 1988 do počítačové sítě Arpanet program označovaný za prvního počítačového červa. Ačkoliv Morrisovo prvenství není přijímáno zcela bez výhrad, faktem je, že právě jeho červ zásadně změnil pohled odborníků i veřejnosti na bezpečnost počítačových sítí.

Foto: Profimedia.cz

Robert Morris na archivním snímku z roku 1968.

Článek

Morris odeslal do sítě Arpanet (předchůdce dnešního internetu) program o 99 řádcích, jehož prostřednictvím chtěl podle svých slov zjistit počet počítačů připojených k této síti. Kód napadající počítače DEC VAX a Sun-3 se měl čile k světu.

Údajně infikoval kolem 6000 počítačů, tedy zhruba každý desátý stroj připojený v té době k Arpanetu. Morrisův kolega Paul Graham se nicméně později nechal slyšet, že údaj o počtu nakažených počítačů si žalobci vycucali z prstu.

Software Morris evidentně neprogramoval s cílem poškodit infikované počítače či z nich ukrást citlivá data. Program přesto způsobil vážné potíže, a to tím, že počítače napadal i opakovaně. I pokud by nebyl tvůrcem prvního červa, nezpochybnitelné je jiné jeho prvenství.

Byl první osobou odsouzenou na základě amerického zákona o zneužití počítačů a počítačových podvodech. Ve finále mu soud za způsobené škody vyměřil tříletý podmíněný trest, povinnost odpracovat 400 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokutu 10 050 dolarů.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám