Hlavní obsah

USA chystají sankce proti hackerům z Číny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Spojené státy chystají ekonomické sankce proti čínským společnostem a jednotlivcům, kteří jsou podezřelí, že mají co do činění s hackerskými útoky v USA. Napsal to list The Washington Post s odvoláním na nejmenované americké činitele. Podle deníku nemá vláda prezidenta Baracka Obamy zatím připravená konkrétní opatření, ale už chystá půdu pro tyto restrikce.

Foto: Pichi Chuang, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Takovéto opatření první světové ekonomické moci proti druhé by mělo podle listu kolosální diplomatické důsledky, zejména několik týdnů před státní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Washingtonu na konci září.

Podle činitele USA, který si nepřál být jmenován, se má Pekingu dostat jasného vzkazu, že USA již budou tvrdě reagovat na hospodářskou špionáž. "Říkáme tím Číně: to stačí," upozornil.

Kybernetických útoků přibývá

Softwarové pirátství již dlouhodobě kalí vztahy mezi oběma světovými velmocemi. Tato otázka byla na konci června hlavním tématem "strategického a hospodářského dialogu" obou stran, který se každoročně koná ve Washingtonu.

Na počátku srpna obvinil americký ministr zahraničí John Kerry Čínu a Rusko, že "velmi pravděpodobně" čtou jeho e-maily, a varoval, že otázka počítačové špionáže bude řešena prezidentem Obamou v září, až přijme prezidenta Si Ťin-pchinga.

Poslední případ masívního počítačového pirátství byl zaznamenán ve Spojených státech v červnu, kdy unikly osobní údaje čtyř miliónů federálních zaměstnanců. Několik amerických médií pak ukázalo prstem na Čínu. Peking reagoval odmítnutím "nezodpovědných a nepodložených obvinění".

Velké dělo děsí bezpečnostní experty

Číňané se pomalu stávají počítačovou velmocí. Už nějakou dobu používají sofistikované technologie, které jim umožňují efektivně cenzurovat internet. V uplynulých týdnech se ale v jejich arzenálu objevila i kybernetická zbraň, jež si díky svým obřím rozměrům vysloužila přezdívku Velké dělo.

Tato kybernetická zbraň v podstatě představuje útok typu Distributed Denial of Service (DDoS), při kterém se velké množství počítačů začne připojovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla takový nápor nezvládne a přestane uživatele obsluhovat.

Jisté je to, že Velké dělo zvládne s ohledem na svou velikost zasáhnout prakticky libovolný cíl na internetu. A i větší weby a služby, jako jsou například sociální sítě nebo internetové bankovnictví, budou mít co dělat, aby se mu ubránily. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám