Hlavní obsah

Přes Česko protékají stamilióny do daňových rájů

Přes zahraniční firmy působící v České republice protékají stamilióny z Ruska na Kypr nebo do Hongkongu. Stojí to ve zprávě Finančního a analytického útvaru ministerstva financí (FAU). Jeho ředitel Libor Kazda také upozornil, že narůstá počet případů, kdy se výnosy z trestné činnosti investují do bitcoinů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Hostem Otázek Václava Moravce byl ředitel finančního a analytického útvaru Libor Kazda.

Článek

Kazda v Otázkách Václava Moravce upozornil, že Českem protékají „deseti a stamilióny“. Ředitel doplnil, že ne vždy jde o prostředky spojené s trestnou činností: „Nemusí to být vždycky pračka. Pokud zjistíme, že to je výnos trestné činnosti, dohledáme to, ale nemůžeme říci, že bychom byli pračkou peněz.“

Finanční a analytický útvar ale loni zaregistroval nárůst těchto případů: „Vnímali jsme to poslední rok jako výraznější riziko. Loňský rok se to projevilo více viditelně, těch případů přibylo.“ Loni bylo těchto případů necelých 3200. Předloni jich bylo 2700. Asi 70 procent případů bylo z bank.

Kazda také vysvětlil, proč se tomu tak děje v ČR, podle něj to není způsobeno zákony. Příčina je jiná: „Tyto skupiny už delší dobu žijí v ČR, umějí to využívat.“

Kazda tvrdí, že stále hodně peněz míří na Kypr, který vnímá jako rizikový: „My ho tak vnímáme, protože je naším českým podnikatelským prostředím takto využíván.“

Více se využívají bitcoiny

Ředitel také upozornil na nárůst využití virtuálních měn. V loňském roce nárůst počtu případů, kdy jsou výnosy z trestné činnosti investovány do virtuální měny, činil 20 až 30 procent. Uvedl, že podobné případy se obtížně řeší, protože bitcoin není považován za měnu.

Uvedl i případ, kdy se podařilo pachatele dopadnout: „Byl to případ, kdy povinná osoba zaznamenala nákup bitcoinů. My jsme zjistili, že podezřelá osoba je zapojena do krádeže bitcoinů. Nebyla to ohromující částka, byla v řádech několika miliónů korun.“

Kazda také uvedl, že přibývá případů internetových podvodů, podle něj je více než polovina případů spojena s internetem. Nejznámější je případ Správy železniční dopravní cesty, kam podvodníci poslali fakturu jménem jedné firmy, s níž správa spolupracovala. Zachránit se podařilo jen část prostředků. Upozornil, že podobné podvody jsou stále sofistikovanější, kdy dokonce podvodníci potvrdili změněné číslo účtu i telefonicky.

Hlavní prioritou jsou ale podle něj stále karuselové obchody, kde unikají miliardy.

Zadržené miliardy

Loni  FAU zadržel 2,182 miliardy korun, což je méně než předloni, kdy to byly tři miliardy, tehdy se ale podařilo zabavit část peněz z vytunelované Metropolitní spořitelny ve výši 1,75 miliardy.

Loni bylo podáno 680 trestních oznámení, což je více než v předchozích letech

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám