Hlavní obsah

Přijdou další bouřky, hrozí bleskové povodně, varovali meteorologové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí platí od pondělních 12:00 až do odvolání ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji. V Praze byla vyhlášena povodňová pohotovost. Na většině území kromě Karlovarského kraje má pršet, déšť podle meteorologů má ustat až v úterý. V povodňových oblastech akutně hrozí vyvracení stromů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ilustrační foto

Článek

"V důsledku očekávaných lokálních bouřek i trvalejších srážek mohou zejména hladiny menších toků kolísat nebo opět stoupat. Vzhledem k nasycení půdy mohou být vzestupy i velmi rychlé," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Předseda ústřední povodňové komise a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) po pondělním zasedání komise uvedl, že vzhledem k trvajícímu riziku intenzivních srážek a bouřek zůstává v platnosti předchozí nařízení, podle něhož mají zůstat až do odvolání zachována stávající protipovodňová opatření. Komise také výslovně zakázala plavbu na vodních plochách, kde je vyhlášen druhý či třetí stupeň povodňové aktivity.

Podle náměstkyně ČHMÚ Pavly Skřivánkové hrozí v povodňových oblastech v důsledku podmáčeného terénu a zesílení větru akutní nebezpečí vyvracení stromů. Lokálně může dojít i k sesuvům půdy. Chalupa doplnil, že postiženým územím poskytuje odbornou pomoc Česká geologická služba.

Bouřky na Moravě a ve Slezsku

Největší vzestupy hladin lze podle meteorologů očekávat na tocích v povodí Berounky, Otavy, Lužnice, horní Vltavy a na jejích přítocích. S velkou pravděpodobností tam budou místy opět překročeny druhé a třetí povodňové stupně. Vzestupy jsou pravděpodobné i na podhorských tocích v oblastech Moravy a Slezska s dosažením prvního povodňového stupně. Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se pokles hladin postupně zpomalí či přechodně zastaví.

Vydatný déšť hrozí během odpoledne v Plzeňském a Jihočeském kraji. V mnoha krajích se mohou vyskytnout silné bouřky. Výstraha před nimi platí v Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině do 23:00, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji až do úterního rána. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji je také do úterních 12:00 vyhlášena povodňová bdělost.

Vydatné srážky budou během první poloviny noci od severozápadu slábnout. Na jihovýchodní polovině území se v pondělí odpoledne vyskytnou silné bouřky provázené nárazy větru o rychlosti 15 až 20 m/s a kroupami.

"Bouřkové pásmo se bude během noci posouvat směrem k východu a bouřková činnost bude doznívat na východě Moravy a ve Slezsku v úterý dopoledne," uvedl ČHMÚ.

Meteorologové předpokládají, že srážkové úhrny dosáhnou při trvalých srážkách na jihozápadě Čech a v Beskydech 10 až 35 milimetrů. V bouřkách na jihu, východě Čech, na Moravě a ve Slezsku spadne ojediněle kolem 40 milimetrů.

Reklama

Výběr článků

Načítám