Hlavní obsah

Fiala se obul do Babiše: Vznik vlády oddaluje jeho touha po moci a dotacích

Podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) poslal jeho odcházející kabinet opětovně návrh rozpočtu do Sněmovny mimo jiné proto, že se kvůli šéfovi ANO Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů oddaluje jmenování vlády. Uvedl to ve středu po jednání kabinetu. Na opětovné odeslání rozpočtu nově zvoleným poslancům naléhala nejen vznikající koalice a prezident, ale i někteří politici spojení s dosluhujícím kabinetem.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Premiér Petr Fiala (ODS)

Článek

Podle Fialy je důvodem protahování nástupu nové vlády skutečnost, že Babiš není schopen vyřešit svůj střet zájmů, byť se k tomu před volbami zavázal a ukládá mu to zákon.

„To mu brání v rychlejším postupu při přípravě nové vlády,“ dodal Fiala s tím, že se „naplno potvrzuje Babišova touha po dotacích a po moci“. „Snad se to nějakým způsobem vyřeší,“ dodal Fiala.

Vláda podle Fialy čekala s opětovným posláním do Sněmovny na ustavení výborů. Rozpočet předkládá v původní podobě se schodkem 286 miliard korun.

Babiš ve středu zamířil na Hrad, kde jej přijme prezident Petr Pavel. Od Babiše chce, aby jemu i veřejnosti vysvětlil, jak hodlá střet zájmů vyřešit.

Výběr článků

Načítám