Hlavní obsah

V Kongu masově znásilnili přes 500 žen a dětí, OSN selhala

– New York

Na východě Demokratické republiky Kongo v posledních týdnech bylo masově a opakovaně znásilněno přes 500 žen a dětí, uvedl v úterý večer zvláštní vyslanec OSN pro mírové mise Atul Khare. Číslo je dvojnásobné proti předchozím oficiálním údajům. Od roku 2009 bylo v Kongu oznámeno 8300 případů znásilnění, většina je jich ale nenahlášena. Khare dodal, že OSN selhala při snaze pomoci obětem a jejich ochraně.

Článek

O hromadném znásilňování ve městě Luvungi a v okolních vesnicích v hornické oblasti východního Konga při nájezdech konžských a rwandských rebelů informovali začátkem srpna zaměstnanci humanitární organizace International Medical Corps. Při následném vyšetřování bylo zaznamenáno nejméně 242 případů znásilnění. [celá zpráva]

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun poslal Khara do země, aby násilnosti prošetřil. Při dalším vyšetřování vyšlo najevo dalších 267 případů v oblasti Uvira. Kromě žen a dívek, které byly často znásilňovány opakovaně, je mezi znásilněnými i několik dětí a mladistvých a nejméně šest mužů.

Khare dodal, že se dozvěděl o 74 útocích na obyvatele vesnice Miki v Jižním Kivu. Mezi oběťmi těchto nájezdů bylo i 21 dívek ve věku mezi sedmi a patnácti a také šest mužů.

Systematicky znásilňovány byly i ženy ve vesnici Kiluma.

Znásilnění se poslední dobou stalo jednou ze zbraní, které povstalci používají. Kromě ukojení svých pudů tak vyvolávají v obyvatelích strach a lépe oblast, kde působí, kontrolují.

OSN selhala

Kharo také tvrdě zkritizoval samotnou OSN. Luvungi leží nedaleko základny mírových sil OSN, a přesto tak došlo k masovému znásilňování: „I když primárně zodpovědný za ochranu civilistů v zemi je stát, jeho armáda a policejní síly, my jsme taky selhali. Naše akce nebyly adekvátní vzhledem k přihlédnutí k brutálnímu postupu vůči vesničanům v oblasti. Musíme postupovat lépe.“

Zdůraznil, že je nutné nejen zlepšit život obětí, ale také pomoci vybudovat lepší Demokratickou republiku Kongo.

Mírová mise OSN nazvaná MONUSCO zahájila 1. září operaci, jejímž cílem je dopadnout pachatele nedávných násilností. Při akci, které se zúčastní 750 vojáků, se zatím podařilo zadržet přibližně 30 povstalců. Podle svědků se ale nájezdů a systematického znásilňování zúčastnily stovky rebelů. Podle Khareho stojí za útoky rwandští vzbouření Hutuové z Demokratických sil pro osvobození Rwandy FDLR. [celá zpráva]

Khare však žádá více. Chce otázku předložit Radě bezpečnosti OSN. „Doporučil bych, aby Rada bezpečnosti věnovala pozornost vůdcům FDLR v zemi i mimo ni a uvalila na ně sankce.“

Na modré přilby se obrátil i mluvčí konžské vlády Lamert Mende, aby pomohly při přímých akcích proti vzbouřencům, odvedly špinavou práci a posunuly dál frontu“

Reklama

Výběr článků

Načítám