Hlavní obsah

Mikulov zpřístupnil zvonici a kostel svatého Šebestiána

Mikulov ve čtvrtek otevřel zrekonstruovanou zvonici, kostel svatého Šebestiána a po šesti letech slavnostně ukončil obnovu všech 17 kaplí na Svatém kopečku, mezi něž zvonice i kostel patří. Kaple tvoří nejstarší křížovou cestu na Moravě.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Do kostela svatého Šebestiána (vpravo) už budou běžně moci turisté.

Článek

Zvonice byla dosud lidem nepřístupná stejně jako kostel svatého Šebestiána, který se otevíral veřejnosti jen ve výjimečných situacích. Ve zvonici je nová expozice, která mapuje Svatý kopeček po historické i přírodovědné stránce. Uvnitř jsou schody vedoucí ke zvonům, které patří k nejstarším v zemi. Na to navazuje naučná stezka vedoucí Svatým kopečkem s 11 panely. Podle Koštiala je v místě 20 laviček.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Památkář města Josef Hromek u čtvrtého zastavení křížové cesty.

Kapličky ze 17. a 18. století jsou v majetku katolické církve. Radnice v Mikulově si je pronajala a částečně ze svého, z dotací Evropské unie a z darů od sponzorů je opravila. Trvalo to šest let. Před rekonstrukcí se kaple rozpadaly.

Adopce jako v zoo

Práce stály 20 miliónů korun, jak uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial. Právě on za obnovou kapliček stojí. Přišel totiž s projektem na jejich záchranu v podobě adopcí, díky kterým získalo město část peněz na opravy od donátorů. Koštial se nechal inspirovat programy adoptování zvířat v zoo a město kaple nabídlo podnikatelům k pomyslné adopci.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Zvonice (vlevo) a kostel svatého Šebestiána

Poslední rok se opravovala právě kaple svatého Šebestiána, která je na samém vrcholu kopečku. Rekonstrukci potřebovala její děravá střecha, fasáda a vstupní schodiště.

„Kaple zůstávají dále v majetku církve. My jsme se ale postarali o velmi cenné nemovitosti, které tady máme. Věříme, že k nám celý projekt přiláká více turistů," dodal Koštial.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Na snímku zleva desáté a jedenácté zastavení, uprostřed je mikulovský zámek.

Svatý kopeček je spolu se zámkem dominantou Mikulova, který patří k historickým a turisty vyhledávaným městům na jižní Moravě. Mikulov leží asi 40 kilometrů jižně od Brna u hranic s Rakouskem. Žije v něm přes 7300 obyvatel.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám