Hlavní obsah

Nevzhledný byt proměnila v recyklovaný mix ve svěžích tónech

Práce rozhodla o tom, že Martina zůstane v Praze i po studiích. Po častém stěhování a pobytu v zahraničí si koupila vlastní byt. Přestože byl v žalostném stavu, okouzlil ji. Hned se tu totiž cítila jako doma.

Foto: www.modernibyt.cz

Křeslům po babičce chyběly opěrky. Designérka navrhla čalounění z textilií v nápadných barvách, které pokoj krásně rozsvítily. Regál patřil k vybavení, které Martina zdědila a přála si ho zachovat. Designérka ho doplnila skříňkou a opatřila policemi.

Článek

„Rodiče mám v Teplicích, proto jsem chtěla mít poblíž výpadovku tím směrem. Nádraží mám nedaleko a do práce kousek. Vždy jsem chtěla bydlet v centru v dosahu tramvají a metra. To vše bydlení v Praze-Holešovicích splňuje. Hledala jsem byt ve starém domě, ale vyhýbala jsem se přízemí,“ vysvětluje Martina.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Přestože byl tento byt v dezolátním stavu a v nejhorším z těch, které viděla, oslovil ji zachovalými prvky, které bylo možné snadněji zrekonstruovat, byly to skutečně originální dřevěné zárubně a dveře.

Původní je také dispoziční uspořádání interiéru s okny na sever a s výhledem do klidného dvora, které nijak neměnila.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Méně sluníčka si kompenzuje pobytem na terase o patro výš, která je ostatními obyvateli domu minimálně využívaná. Od koupě bytu ji neodradilo ani čtvrté patro bez výtahu. Jeho realizace je ale v plánu.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Rekonstrukce byla velmi náročná, půl tuny odpadu se odnosilo po schodech a další půl tuny materiálu zase přineslo sem. V první fázi renovace došlo jen na základní stavební úpravy. To veselejší pak následovalo.

Foto: www.modernibyt.cz

Truhla z dědictví byla barevně upravena. Slouží k usednutí, ale také poskytla úkryt pro vysavač a jeho příslušenství. Původní studenou dlažbu překrývají kvalitní perské koberce vydražené na Aukru.

Nápadité kreace designérky

„Nikdy jsem nepředpokládala, že bych při zařizování svého domova oslovila designéra. Viděla jsem však výsledek spolupráce s odborníkem. Moc se mi líbila především ložnice rodičů, kterou vytvořila designérka Pavla Kirschner, proto jsem ji oslovila. Nevěděla jsem si rady s poměrně velkou a dlouhou chodbou, také jsem potřebovala jednu místnost využít jako obývací pokoj, pracovnu i ložnici. Myslím, že Pavla si s tím poradila skvěle,“ chválí designérku.

Foto: www.modernibyt.cz

Nevyužitá nika nabídla prostor pro poličku. Své místo zde má i fialově natřená klavírní stolička, kterou je možné využít také u jídelního stolu. Zajímavě je dekorovaná stěna niky. Je polepená papírovými stránkami z knih a časopisů.

Foto: www.modernibyt.cz

Dominantou jídelny je velký rozkládací stůl s pěti různými židlemi, z nichž některé lze nepochybně označit za designové ikony. Místo nad stolem získal další předmět z dědictví – křišťálový lustr, který sem vnesl stopu glamour stylu.

Martina měla spoustu vybavení po prarodičích, kterého se nechtěla vzdát. A proč taky! Například poličku vedle postele zhotovil už její prapradědeček a mohla ještě sloužit. Pavla Kirschner je ta pravá osoba, která umí staré kousky oživit a harmonicky začlenit do zcela nesourodého celku.

Foto: www.modernibyt.cz

V ložnici zůstala zachovaná stará vestavěná skříň. Stačilo ji jen přelakovat vhodným barevným odstínem. Nápaditou zástěnu namalovala sama designérka Pavla Kirschner. Poněkud tvrdší výraz moderního lůžka zjemňuje originální lavice v zámeckém stylu.

Foto: www.modernibyt.cz

Dřevěný pracovní stůl doplňuje repasované křeslo z ohýbaných trubek, které bylo nově pochromováno a čalouněno kůží v pudrovém odstínu. V barevných patinovaných krabičkách našla místo Martinina sbírka tužek z celého světa.

„Mám ráda kvalitní věci, přírodní materiály, ale barvám se nevyhýbám. Jsem nadšená z chodby, která se vyloupla do nečekané podoby. Oceňuji řemeslné zpracování repasovaných křesel a moc mě baví spát v posteli, která je v prostoru oddělená jen zajímavou zástěnou, cítím se zde jako v hnízdě,“ říká Martina.

Foto: www.modernibyt.cz

Lůžko, které bylo třeba zachovat, designérka doplnila starým čelem postele, jemuž zvýraznila reliéfní části a vylepila ho texty básní ze staré knížky z antikvariátu.

Přestože jde o byt 1 + 1, šedesáti metry čtverečními odpovídá bytu dvoupokojovému a je zde i dostatek úložných prostor.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám